Nagrzewnice kanałowe

Wentylatory kanałowe służą nie tylko do przetłaczania powietrza o temperaturze otoczenia  mogą także przetłaczać powietrze podgrzane (wentylatory kanałowe na wyższe temperatury ) 

Najczęściej w zastosowaniach przemysłowych do współpracy z wentylatorami kanałowymi stosuje się nagrzewnice  kanałowe .  Najpowszechniejsze są nagrzewnice kanałowe elektryczne ze względu na prostą budowę i łatwość montażu i zasilania .Na rynku dostępne  są  nagrzewnice kanałowe o rożnych średnicach i mocach grzewczych . Mogą być zasilane z 230 V a większe moce z 400 V  . Nagrzewnice tego typu mogą być wykonane bez sterowania ale bardziej popularne są te które mają wbudowane czujniki i regulatory . Znacznie poprawia to komfort użytkownikom oraz ogranicza zużycie energii elektrycznej.

W instalacjach  o większych mocach gdzie istnieje możliwość podpięcia się do ogrzania c.o. stosowane są często nagrzewnice wodne kanałowe . nagrzewnica wodna kanał to nieco zmodyfikowana nagrzewnica wodna w obudowie o określonej średnicy przyłączy . Nagrzewnice wodne kanałowe są ekonomiczniejsze w pracy jednak mniej elastyczne . By działały konieczne jest działanie całej instalacji c.o. w przypadku nagrzewnic elektrycznych nie ma takiego problemu bo można włączyć taką nagrzewnice indywidualnie do zasilania .

Dobierając wentylator kanałowy do współpracy z nagrzewnicą należy pamiętać by miał odpowiednią wytrzymałość temperaturową oraz by zapewniał odpowiednia wydajność  i ciśnienia dla prawidłowego działania instalacji wentylacyjno-grzewczej .